Голова Комітету з етики та чесної гри ФФУ Франческо Баранка ексклюзивно для FootballHub розповів про систему договірних матчів в Україні, тиск з боку ФФУ та розслідування гучних справ Миколаєва, Іллічівця, Сум і Олімпіка.

Яка ситуація із матчами з фіксованим результатом? Кількість матчів із фіксованим результатом знижується. Можу сказати, що цього сезону вона зменшилася на 70-80%. Але ми завели кілька справ по Першій лізі.

Чому зменшилася кількість таких матчів? В першу чергу, цьому посприяла спецоперація поліції. По-друге, ми застосували нове правило заборони робити ставки в лайві, тобто під час матчу. Власне, це є заборона скаутам, тобто людям, які передають інформацію букмекерам, працювати на матчах нижчих ліг. Все просто. Якщо нечесні ділки не мають можливості ставити в лайві, вони не зможуть організувати матч із фіксованим результатом.

Як працюють скаути? Є людина, яка сидить на стадіоні з ноутбуком чи телефоном і передає дані про матч букмекерським конторам.

Фото Footballhub
Фото Footballhub

Він має спеціальну програму, або надиктовує вголос про події, які відбуваються. Описує, що відбувається на полі. Бо, якщо вам потрібно зробити ставку на матч, треба розуміти що відбувається на полі. Букмекери приймають цю інформацію і вирішують, чи давати матч у себе в лінії. І от найбільш неймовірна річ – ці скаути своєю роботою дають можливість ставити навіть мільйон Євро на матчі другого дивізіону, тобто Першої ліги, чемпіонату України U-19.

Букмекери з Європи та Азії укладають угоду із провайдером. Провайдер бере з букмекерів багато грошей. Далі компанія-провайдер відправляє свого скаута на стадіон і той розповідає що відбувається. Таким чином букмекери можуть ставити той чи інший матч в лінію…

Ми не знаємо нічого про цього скаута, не маємо жодних його документів. Ці люди ховаються, вигадують нові імена. Це жахливо.

Чи скаути в курсі матчів з фіксованим результатом? Звичайно… Ось як це працює. Скаут пропонує провайдеру куди саме він може поїхати надавати свої послуги. Організатор матчу з фіксованим результатом, назвемо його фіксер, повинен бути упевнений до події, що її даватимуть в лайві. Він чекає сигналу скаута. Той дзвонить і каже: цей матч даватимуть в лайві.

Як вирішили проблему із лайвами? Ми почали цей проект торік якраз із Першої ліги чемпіонату U-19, отримавши велику підтримку і кредит довіри від ФФУ. Зовсім скоро, через три тижні усвідомили, що проблема вирішена.

Ми написали правила, згідно з якими заборонили передавати дані для ставок  зі стадіону. Перший тиждень ми особисто перевіряли, чи нема на стадіонах цих скаутів, які передають дані. Якщо знаходили когось, то випроваджували за межі стадіону. Хто саме передає дані, зрозуміти дуже легко – матчі просто зникали з лайву.

Масшатаби проблеми в Ю-19? Величезні. Ми мали дуже багато підозрілих матчів у Першій лізі Ю-19. Це було перше, що мене здивувало, коли я розпочав роботу 1 квітня минулого року. Як таке можливо, що майже усі матчі були з фіксованим результатом! 5-6 матчів щотижня.

Це робила організована група. Я впевнений, що це злочинна організація. Після того як ми забрали можливість ставити в лайві, вони втратили інтерес до цього чемпіонату.

Чи чистий зараз чемпіонат? Із жовтня минулого року повністю чистий.

Як запровадити цю систему в інших лігах? Цього сезону ми почали працювати над цим, аналізуємо як саме це працюватиме в інших чемпіонатах. ФФУ – власник беттінг-прав на Першу і Другу лігу. Ми зробили тендер на продаж прав провайдерам, встановивши дуже прості правила. Хочете працювати з нами і передавати дані? Тож коли щось піде не так, ви маєте перервати передачу даних в лайві. Це так само як зупинити матч, але матч триватиме – ми просто зупинимо передачу даних. І заберемо у фіксерів можливість продовжити їхню потенційну справу. Одна компанія погодилася на наші правила, інша – ні. Можу сказати, що на цю мить три великі компанії-провайдери більше не пропонують Першу лігу. 

Коли ми укладемо новий контракт з провайдером, то будемо мати право знати ім’я і персональні дані скаута. На деяких матчах Ю-19 було три глядачі. І два з них… це були скаути!

Ми майже блокували можливість ставити на молодіжні ліги Ю19 і Ю21. З європейських букмекерів залишилися лише деякі російські. Та в них дуже маленькі суми можна поставити. Це нецікаво для фіксерів. Тому, можна сказати, що сьогодні проблема в Ю-19 і Ю-21 вирішена.

Що з Першою лігою? Першу лігу в Азії ніхто з букмекерів останнім часом не давав.

Що було у матчі Суми – Колос (рахунок 0:6, червона картка і божевільне падіння коефіцієнтів, – прим. ред.)? Згідно із нашим дослідженням і рапортом від УЄФА, матч був абсолютно підозрілим. І в цьому матчі ми виводили скаута зі стадіону. Але скаут потім повернувся назад на стадіон. У нас є група колишніх футболістів, яка аналізує матчі. Вони постановили, що у захисті Сум було багато великих помилок.

І не лише матч Сум буде розглянутий. Багато інших також – як цього сезону, так і минулого. Це комплекс із матчів та матеріалів, які ми збирали останній рік. Починаючи із червня 2017-го. Справа буде готова вже зовсім скоро.

Чи дискваліфікують Суми? Я не можу поки розповідати, яким буде наш вердикт і тим більше, не знаю, що вирішить КДК. Але ситуація дуже серйозна. Ми будемо просити максимальну санкцію.

Скільки матчів цього сезону були підозрілими у Першій лізі? Ми отримали від УЄФА рапорти по 5-ти матчах. Деякі підозрілі ігри були у харківської Кобри. Але Кобри більше не існує. Ми співставили наші дані з рапортами УЄФА, і, на нашу думку, ще три гри були дуже підозрілими.

Чому все це так довго триває? На розслідування потрібен час. Ми ж не можемо просто сказати: Окей, результат матчу був фіксований, бо коефіцієнти попадали. Погнали в КДК. Ми провалимо справу. Це так на працює. Збір доказів відбувається не так швидко.

Подібні справи у Європі, за європейськими стандартами, тривають півтора роки. Півтора.

Заява пана Антонова (спортивного директора Олімпіка, – прим. ред.), що я популіст? Це його думка. Треба розрізняти традиційне правосудді і спортивне. Не моє діло притягувати організаторів до відповідальності. Моє діло – покарати всередині футболу.

Скоро ви побачите, що справи будуть розглянуті. У нас є домовленість із поліцією, яка займається паралельно. Вони виконують неймовірну роботу. Ми працюємо так уже рік. І ми не можемо карати по-своєму, поки поліція не завершила власне розслідування.

Справа Олімпіка? Ми чекаємо рішення апеляційного комітету. Ми своє зробили, передали в КДК, КДК теж покарав. Це буде справа-взірець. По ній буде легше працювати з наступними справами.

Минулого сезону було понад сто матчів. Ми спочатку розглядаємо більші справи. Справи, де було більше епізодів. Ми розглядали Олімпік першочергово не тому, що я не люблю їх. А тому що по ним найбільше питань.

Коли буде покараний перший футболіст? Сподіваюся, що у цій справі Олімпіка.

Людям треба жертви? Мені треба, щоб проблема вирішилася, а не жертви. Зараз будуть санкції, і люди побачать хто винен. Але, «винен» – не означає «винен назавжди». Вони можуть співпрацювати і робити все, щоб урятуватися від жорсткого покарання. Де не буде співпраці, ми будемо просити довічну дискваліфікацію. Це єдиний шлях.

Коли передамо справу Іллічівець – Гірник-Спорт до КДК? Наступного тижня. І потім ми пояснимо, чому затримували цю справу. Там замішаний не один гравець.

Який шлях до подолання договірняків? Треба легалізувати ринок букмекерів. В Україні дуже дивна ситуація і немає відповідного закону. Його наявність стала би одним із перших кроків для подолання проблеми матчів із фіксованим результатом. Тоді можна було би офіційно працювати із усіма букмекерами – разом проти цього. Букмекери – великі жертви договірняків.

Яка ситуація з Миколаєвом у цьому сезоні? Лише один підозрілий випадок, але ми не впевнені на 100%. У клубу правильне ставлення, вони співпрацюють із нами. Зовсім не так, як було раніше. У них два виходи, і цікаво, як вони себе поведуть. Всі знають, що з ними пов’язано багато випадків, і поліція зараз цим займається.  Тож, або вони підуть на співпрацю і покарання буде не таке значне, або вони не співпрацюватимуть. Тоді ми будемо йти до кінця і просити максимально можливе покарання.

Чи тисне на мене ФФУ? Може я просто дурний італієць, який думає що система має працювати. Але на мене ніколи не чинили ніякого тиску з Федерації. Переді мною завжди клали білий аркуш і надавали все, що необхідно. Ніколи не пресували. Не знаю, як буде у майбутньому. У мене немає кришталевої кулі. Але, поки нічого такого не було, і я не розумію, чому щось повинно змінитися. Щоразу, коли я доповідаю керівництву про якийсь випадок, отримую відповідь – Це твоя робота, це не наша справа, продовжуй.

Ми досягли величезного результату тим, що заблокували можливість ставити на нижчі ліги. Можу сказати, що проблема матчів із фіксованим результатом вирішена на 50%. І ми працюємо над іншими 50-ма.

Думаю, що після першого рішення по дискваліфікації і повного запровадження блокування методу передачі даних, до кінця поточного сезону ми повністю зупинимо матчі із фіксованим результатом.

Завантажити більше пов'язаних статей
Завантажити більше в Ексклюзив
Закриті коментарі

Перевірте також

Металіст гратиме в Лізі чемпіонів© Ярославський про повернення клубу. ЕКСКЛЮЗИВ Профутбол DIGITAL

Ексклюзивне інтерв'ю Олександра Ярославського …