Він показав усе. Наука футбольних перемог від Марсело Б’єлси

Автор Віктор Шаблієнко

Одного разу Атлетик Марсело Б’єлси програв Барселоні 0:3. Аргентинець підійшов до тодішнього тренера каталонців Гвардіоли і показав матеріали, де була розібрана гра Барси. Гвардіола відповів Б’єлсі: Ти знаєш про Барселону більше, ніж я…

Футбол – проста гра. Прийняв, віддав, відкрився – ці невигадливі дії завжди будуть фундаментом гри мільйонів, але перемога у футболі – це вже наука. У цій грі виграють ті, хто постійно вчиться, стежить за тенденціями зміни стилів і напрямків гри, не цурається зрадити своїй ідеології заради тактичної переваги над суперником.

Одним із таких професорів філософії футбольної гри є тренер Лідса Марсело Б’єлса. Попри свій досвід і поважний вік, він ніколи не припиняв власне навчання. Б’єлса визнавав: майже все, що він знає – це інформація, яку він дізнався у когось іншого. І ніколи цього не соромився. Підійти до Зідана, щоби обговорити певні аспекти тренувань – запросто. Вчитися і вчити – не проблема…

Того ж часу аргентинець спокійно ділиться своїми методами роботи з іншими тренерами. Серед зацікавлених облич можете впізнати багатьох відмих особистостей.

Фото Getty Images

Напередодні матчу Лідса і Дербі Каунті (команда Френка Лампарда) поліція затримала підозрілого чоловіка, який стежив за тренування Дербі. Шпигуном виявився представник тренерського штабу Марсело Б’єлси.

ПРИНЦИП СВОБОДИ: Все, що не заоборонено, те дозволено

І от тренер Лідса зібрав прес-конференцію, щоб пояснити свої дії і зробити певне зізнання:

Я стежив за всіма суперниками, з якими ми грали. Ми переглядали всі їхні тренування напередодні матчів з нашою командою. Те, що я робив, не є чимось незаконним, але при цьому я розумію, що не всі вчинки, які не заборонені, правильно вчиняти.

Цими словами я полегшу завдання керівництву ліги, яке розпочало розслідування. Така моя мета. Я думаю, що за це буде покарання, – цитує Б’єлсу Sky Sports.

Здавалося, що на цьому можна було б закінчити, але Марсело Б’єлса захотів показати світові ту титанічну роботу, яка хоч і була оформлена у простеньку презентацію у Power Point, але від цього мала не менш вражаючий вплив на журналістську братію, яка прийшла на зізнання винного.

Далі тренер Лідса пояснив, що стеження за суперником на тренуваннях перед грою по суті не має сенсу, адже вся робота вже проведена і такий “шпіонаж” являє собою більше заспокійливу дію для всього штабу.

Чому ми так робимо? Ми думаємо, що недостатньо працюємо. Перегляд тренування дозволяє нам прибрати тривогу. Ми думаємо, що, зібравши більше інформації, ми ще дужче наблизимо себе до перемоги, хоча це і не так. А в моєму випадку ще й тому, що я достатньо дурний, щоб вчиняти так. – сказав Б’єлса, що має прізвисько Ель Локо (Божевільний – ісп.)

Потім аргентинець увімкнув величезну таблицю з усіма результатами Дербі і сказав, що “на це завдання витратили 360 годин”.

І почалася справжня лекція футбольного професора:

Завдяки такій копіткій роботі Б’єлса і його команда ідеально розбирають суперника перед зустріччю з Лідсом. Зазирнувши у свої таблиці, тренер може сказати, скільки часу опонент грає за схемою 4-3-3, а коли перебудовується в іншу. Як змінюється формація під час матчу, і хто з гравців міняє позицію. Команда Б’єлси готується до кожної дії тренера опонента, адже у своєму попередньому матчі цей тренер вже щось таке зробив. Нічого нового бути не може, адже є ті ж гравці зі своїми уміннями, є схема, є тактичні заготовки, які завдяки роботі усього штабу Б’єлси вже готові. Щоб зрозуміти масштаб, просто вдумайтеся в те, що розбираються навіть дії гравців, які виконують стандарти (піднімає чи не піднімає руку при подачі кутового/штрафного, які жести показує і т.п.)

Фото Getty Images

Наступний свій матч Лідс проведе проти Сток Сіті. У Стока новий тренер, який до цього тренував Лутон, і щоб підготуватися до Стока, до звичайного вивчення матчів суперника додався ще і аналіз поєдинків… Лутона! 26 матчів команди, де перед цим працював новий тренер суперника. Все заради перемоги!

Марсело Б’єлса нагадує легендарного бейсбольного менеджера Біллі Біна (фанатам хороших фільмів обов’язково до перегляду фільм Людина, яка змінила все, або Moneyball). Бін разом із помічником обрав революційний шлях аналізу і статистики для побудови команди з недорогих гравців, які за правильного використання зможуть показати переможний результат. Майже так само працює аргентинський тренер футбольного клубу із англійського Чемпіоншипа. І лідирує в першості.

Вся тактична підготовка від штабу трансформується в індивідуальні відеонарізки по 8 хвилин для кожного гравця Лідса. Аналіз суперника від Б’єлси і його помічників майже ідеальний, і якби у футбол Б’єлси грали роботи, то з такою підготовкою він би завжди перемагав.

Повідомте нам, якщо ви помітили проблему
ПОВІДОМИТИ ПРО ПРОБЛЕМУ

Дякуємо! Ваше повідомлення було відправлено.

Вибачте, виникла помилка сервера!

Читайте також