Пекло у Першій Лізі. Оболонь може зникнути і звинувачує ПФЛ. ЕКСКЛЮЗИВ

Автор — Володимир Звєров

«Зараз начудили у тому футболі такого, що на голову не налазить» — перші слова, які я чую на порозі кабінету Олександра Різниченка. У четвер після Ради ліг ПФЛ директор Оболоні Бровар розносив Професіональну футбольну лігу “за некомпетентність”. А ще критикував клуби, які голосували проти продовження сезону у Першій та Другій Лізі.

ФОТО: FootballHub

Тоді Різниченко, а з ним і позиція ФК Оболонь Бровар лишилася у меншості. Рада ліг ПФЛ прийняла рішення достроково зупинити усі змагання у Першій та Другій Лігах. Це означає, що за підсумками сезону в УПЛ вийдуть Рух, Волинь і Минай. Оболонь теж хотіла підвищитися у класі. Власне, хоче й досі. І хоче, щоб Виконком УАФ скасував рішення ПФЛ. Володимир Звєров послухав директора Оболоні, який кілька днів потому залишається так само заведеним. 

ЦЕ БУЛА ЗМОВА ТРЬОХ КЛУБІВ – РУХА, ВОЛИНІ І МИНАЮ

– Іще до початку Ради ліг ПФЛ у мене був сценарій, як приблизно усе має відбутися. Ще за день до загальних зборів я розумів, що більшість клубів проголосує, щоби футболу не було. Це була спланована акція. У мене складається враження, що з деякими клубами непогано попрацювали. Візьмемо клуби, які перебувають у першій трійці. Рух проголосував «за» продовження чемпіонату, але вони голосували після того, як проголосували команди «проти». Уже було зрозуміло, що більшості голосів за продовження чемпіонату не буде. Рух зайняв таку дуже цікаву позицію – готові грати тільки повний чемпіонат. Було видно, що більшості голосів такий варіант не набере. Волинь зовсім утрималася. Аргументувала це так: мовляв, не затверджений санітарний протокол, як командам себе вести, де ми знайдемо в роздягальні 10 квадратних метрів на людину, по три автобуси? І тому подібне. Тоді до Волині виникає інше питання: чому вони порушили постанову Кабміну про карантин? Вихід із карантину був дозволений з 12-го травня, а вони свої тренування почали на старті травня.

– Тільки Волинь порушила? Я чув кілька інших клубів Першої Ліги.

– Зараз я про Волинь. Друге питання – згідно з вимогами Кабміну і рекомендацій медичного комітету УАФ всі клуби після виходу з карантину повинні були зробити ПЛР-тести. Волинь їх до цього часу не зробила.

– Звідки ви знаєте?

– В мед. комітеті УАФ досі немає про це інформації. Ще у мене з’явилася інформація, що Волинь днями провела спаринг із ФК Львів. Де ж вони знайшли роздягальню з 10-ма квадратними метрами на людину? Все складається так, що голосуванню передувала змова. І це була змова трьох команд, які були у верхній частині турнірної таблиці.

– Рух, Волинь і Минай?

– Так. Щоб завершити чемпіонат на тих місцях, які є. Які дають право вийти в УПЛ. Я Кополовцю (спорт. директору Минаю — прим.ред.) сказав: Ну ти ж футболіст, ну як так? Чому ви голосуєте проти футболу?

Минай все зводив до коронавірусу, мовляв нема сенсу проводити, ризиковано, і тому подібне. Так, була інформація, що одна людина у них захворіла. Кополовець мені сказав, що ще дві людини під підозрою. Я йому кажу: А на Кубок з Динамо ви теж не будете грати? Він відповів, що вони просили перенести, але визнав, що грати будуть.

Ну так як так: Кубок вони грати готові, а у чемпіонаті – ні? Давайте, кажу Кополовцю, спрогнозуємо – ви виходите у фінал, який буде не скоро, ви не будете за цей час грати, тренуватися? Він сказав, що будуть тренуватися, а на спаринги їздитимуть до Угорщини. І що він уже і з Ребровим домовився зіграти. От такий підхід. Нефутбольний.

Михайло Кополовець. ФОТО: ФК Минай

Інгулець в особі головного тренера Лавриненка пропонував організувати міні-турнір на шість команд, який в умовах щільності турнірної таблиці мав би визначити першу трійку. Ця ідея була відкинута клубами, які посідають наразі три прохідні місця. Мою пропозицію поставити це питання на Раді ліг президент ПФЛ Макаров навіть не прийняв. Рада ліг не була підготовленою. ПФЛ приїхала ні з чим. Вони приїхали обговорити ці питання з клубами.

– З чим мала приїхати ПФЛ?

От зараз вони роблять опитувальник, скоро розішлють клубам, де пропишуть варіанти продовження сезону і запропонують клубам аргументувати, чому вони за той чи інший варіант. Вони мали це зробити ще до загальних зборів. Мали розуміти, скільки клубів Першої і Другої ліги не хочуть грати, і запропонувати декілька варіантів продовження футболу. Але аналізуючи інтервю, які давав Макаров упродовж цього короткого періоду, я зрозумів – все йде до того, що чемпіонату не буде.

КАРПАТИ ГОТОВІ ПІДНІМАТИ ПИТАННЯ, ЩОБ НІХТО НЕ ВИЙШОВ В УПЛ

– Чому мовчить президент вашого клубу Олександр Слободян? Яка взагалі його позиція?

Його позиція – чемпіонат має продовжуватися. Ми виступаємо двома командами і готові грати у Першій та Другій Лізі. З дотримання санітарних вимог УАФ. Ми провели ПЛР-тестування усієї команди, працівників стадіону, бази. Всіх, хто має стосунок до команди.

Ваш президент – впливова людина. Він не хоче вмикати свої важелі, передзвонити, переговорити?

Переговорити з ким?

– З іншими клубами. Хоча би тими трьома, яких ви підозрюєте в змові.

Це питання в компетенції ПФЛ. Дзвонити по клубах, по президентах, когось в чомусь переконувати… Навіщо тоді він вкладає гроші у футбол? Щоб домовлятися грати чи не грати?

– Ви сказали, що інформацію про хід голосування мали за день до зустрічі. У підсумку, проти відновлення футболу віддали голос 8 клубів. Але вигідно, з ваших слів, трьом першим.

З іншими провели роботу. Я постійно спілкувався з іншими клубами. От є регіон, в якому дуже складна ситуація, але команда звідти усе одно спочатку була готова голосувати, нехай лідери дограють пульку в шістці чи вісімці. Це Прикарпаття.

– Якби Оболонь була у трійці, ви б теж могли спокійно голосувати за припинення чемпіонату. Тоді на вашому місці виступав би хтось інший.

На 90% гарантую, що такої ситуації б не було! Якби ми були в трійці, і розкрутився би подібний маховик, президент сказав би, що по-любому ми маємо грати. Давайте підійдемо до цього питання з іншого боку. Чи досягнуто на даний час спортивний принцип? Ні. Як ці три клуби вже можуть потирати руки, що вони уже в Прем’єр-лізі? Попереду 11 турів, розігрується 33 очки. Неймовірна щільність у турнірній таблиці, багато лобових матчів. Фактично всі мали зіграти один проти одного. Про який спортивний принцип ми говоримо? Три клуби використали момент з коронавірусом, щоб призупинити чемпіонат і залишитися на своїх місцях. І якщо Виконком 6 червня це затвердить, тоді виникає питання – нащо взагалі займатися цим футболом?

Якщо не досягнуто спортивного принципу, значить усі залишаються на своїх місцях. У мене є інформація, що вже Карпати починають піднімати це питання.

– Про те, щоб визнати результати Першої Ліги недійсними, щоб ніхто не вийшов в УПЛ, і відповідно ніхто не вилетів?

– Так. Оскільки Перша Ліга не дограла чемпіонат, переможця не визначила. То який тут спортивний принцип? Якщо клуби не хочуть доводити хто сильніший на полі, ми теж дотримуємося точки зору, що з Першої Ліги ніхто не повинен підвищуватися у класі. А наступний сезон, якщо там запланують 16 команд, то нехай виходять 5. А одна вилітає. Це було б справедливо по відношенню до всіх.

Я звертався до клубів Прем’єр-Ліги. Запитував, чи потрібні їм такі команди, які ось таким чином себе поводять і хочуть зайти в УПЛ. Коронавірус буде продовжуватися. Так що, Минай і в УПЛ скаже посеред сезону, що вони не будуть грати? Чи Волинь? Їх протокол не влаштовує, чи щось іще може? Це смішно. Просто смішно. Я боюся, що з таким підходом може не початися новий чемпіонат Першої ліги. На Раді Ліг були порушені усі статутні і регламенті норми ФІФА, УЄФА, УАФ, ПФЛ. Якщо УАФ на Виконкомі їх затвердить, про який футбол може йти мова?

– Казали, що на Раді Ліг ви довго емоційно сперечалися із гендиректором Руха» Ігорем Дедишиним.

– Я просто хотів донести свою позицію. Аби люди зрозуміли, що не може футбол закінчитися у такій ситуації. Я розумію їх. Вони вважають, що коли закінчать на першому місці, вони підуть в УПЛ. Я не знаю як на ці речі дивиться УАФ. Але є атестаційний комітет. Зараз, згідно з вимогами регламенту, кожен клуб виставляє фінансові показники за рік. Рух за рік витратив 1,6млн. гривень на весь персонал. Це з податками.

Ігор Дедишин. ФОТО: ФК Рух

– Включно з футболістами?

– На футболістів вісімсот шістдесят тисяч. Це загальна зарплата усіх гравців за рік. Я нічого не вигадую, вони виставили це на сайті. Наш футбольний клуб заплатив за цей рік близько 10 мільйонів гривень податків. На жаль, у нашій державі можливо все. На сайті Миная фінансова звітність узагалі відсутня, це є порушенням норм атестації.

– Ще до коронавірусної історії була інформація, що Минаю буде важко пройти в УПЛ за результатами атестації, незалежно від спортивного принципу. І що, у разі їхнього фінішу в трійці, їхнє місце цілком ймовірно посяде той, хто фінішує 4-м.

– У мене такої інформації не було. Єдине, чув, що Минай хоче грати в УПЛ лише на своєму стадіоні. А він не відповідає критеріям Прем’єр-Ліги.

ПФЛ – БЕЗХРЕБЕТНА ОРГАНІЗАЦІЯ. ЗАВТРА ФУТБОЛІСТИ БУДУТЬ НА ВУЛИЦІ

– Ви вважаєте себе постраждалим клубом. Але є ще кілька клубів у ідентичній ситуації – Інгулець, Агробізнес, Металіст-1925. Не виникало бажання об’єднати сили? Чи не всім це треба? 

– У Металісті-1925 є впливова людина, Стороженко. Думаю, він теж буде намагатися виходити на Виконком. Агробізнес голосував за продовження чемпіонату. Собуцький (президент Агробізнеса – прим.ред.) є членом Виконкому. Будемо намагатися поговорити і з президентом УАФ. У мене на них надія, що здоровий глузд переможе. Я б іще розумів, якби футболу не було по всій країні. Але коли Премєр-Ліга гратиме, як так не дати це робити хоча би Першій Лізі? Не хочу вірити, що футбольна організація проголосує щоб не було футболу.    

– Ви запропонували провести Раду Ліг у себе на Оболонь-Арені. Можна подумати, що ви розраховували на перевагу домашнього поля.

– Та ні. Вони збиралися запропонувати провести зустріч по відеозв’язку. Я коли дізнався, що більшість клубів будуть голосувати проти футболу, ось тоді й запропонував зустріч. Щоб усім вистачило місця на трибунах, з урахуванням дистанції. І сподівався, що ПФЛ побудує зустріч у діалозі. Щоб дивлячись один одному в очі, прийти до консенсусу. Але все було зроблено так, щоб футболу не було.

За продовження чемпіонату голосували Рух (вони були “за” зіграти всі 11 турів), Оболонь Бровар, Інгулець, Агробізнес, Черкаси, Металіст-1925. Волинь утрималася, всі інші виступили «проти». Не було представника запорізького Металурга. Він прислав лист, що запоріжці за продовження чемпіонату. Але Дедишин переконав Макарова, що його не треба враховувати! Можна було набрати Металург по телефону, утім і цього не зробили. Але найцікавіше те, що Макаров, який як президент має право голосу на таких засіданнях, не проголосував. «А що б це вирішило?», — аргументував він мені. Почекай, кажу, ти би показав людям свою позицію!

– Як зараз працює перша команда Оболоні Бровар?

– Тренуються, грають контрольні матчі. Говоримо з ними, що треба працювати, що крапку не поставлено. Чекаємо рішення Виконкому. Надіємося, що воно буде все-таки раніше, ніж 6 червня. Бо якщо прийде медичний протокол з МОЗу, його одразу мають затвердити для Прем’єр-Ліги.

На ПФЛ надії немає. Не знаю, яку позицію Макаров висловить на Виконкомі, він же є його членом. Особисто у мене складається враження, що там щось не так.

– З ПФЛ теж провели роботу?

– Я думаю, так. Є у мене інформація, що перед самою Радою Макарову телефонували з одного із трьох прохідних клубів.

– З якого?

– Я точно не знаю. Але маю інформацію з Будинку футболу, що це був один із керівників. Стверджувати на 100% не можу.

– Повернемося до футболістів. Перша команда Оболоні Бровар востаннє грала офіційний матч 23-го листопада. Півроку без ігрової практики. В якому вони стані?

– На карантині давали їм індивідуальні завдання. Зараз вони лише другий тиждень тренуються. Наприкінці першого тижня тренувань дали їм зіграти двохсторонку. Після неї Мазуренко (головний тренер Олег Мазуренко – прим.ред.) сказав, що на це видовище важко було дивитися. Входять у режим. Якби чемпіонат стартував всередині червня, їх можна було би привести до ладу. Зате є мотивація: зіграли товариський матч із Десною, в середу зіграємо із Шахтарем. Футболісти надіються, що здоровий глузд переможе.

– Ви платите їм повну зарплатню, чи урізали, як деякі інші клуби Першої ліги?

– Жодної копійки не утримали в них, все заплатили згідно з контрактами. Є клуби, де урізали 30%. Мені президент Прикарпаття сказав, що три місяці його футболісти не отримують зарплат. Всі сидять за власний рахунок. У нас питання скорочень зарплат не обговорювалося. Мене на даний момент більше цікавить, чи буде взагалі далі існувати наша команда.

– Команда чи клуб?

– Клуб, я думаю, залишиться. У нас дитяча школа. У нинішній ситуації може бути все, що завгодно. Де гарантії того, що ситуація покращиться і у вересні ми почнемо новий чемпіонат? І де гарантії того, що клуби, які проголосували проти футболу зараз, і тоді скажуть, що не можуть починати? Що немає грошей, і так далі. Вони можуть сказати, а давайте перенесемо ще на весну. Та хіба у Івано-Франківську зміниться ситуація з вірусом? Чи вона зміниться у інших містах? Чому наші клуби проголосували проти? Та тому що, враховуючи безхребетність керівництва ПФЛ, вони зрозуміли – на цьому можна зіграти і зекономити кошти!

– Ви говорите про бідніші клуби?

– Так. Їхня логіка: ми в середині турнірної таблиці, вгору не підемо, вилетіти не зможемо. Просто економлять кошти, а кажуть – ми за збереження здоров’я людей. Миколаїв, наприклад, заявив, що грав би, якби УАФ дала гроші на тести.

– 4,3 мільйони Євро, які УЄФА виділила нашій асоціації для боротьби з наслідками пандемії, солідна сума. Мені здається, клуби мають моральне право просити УАФ про фінансову допомогу.

– Ці гроші не завадили б нікому. Хай би УАФ за ці кошти, навіть менші, наприклад, організувала лабораторію. Або просто закупила тести. Хоча би допомогти закінчити цю частину чемпіонату! Чим більше купуєш, тим дешевше. Ми заплатили по 1600 гривень за тест. Хоча би раз оплатили це клубам! Дали би поштовх цьому багатостраждальному чемпіонату. Ми ставили відповідне запитання віце президенту УАФ Олегу Протасову, який був на Раді Ліг. Він сказав, що ці гроші поки не прийшли.

Ми витратили близько мільйона гривень на збори, готуємо команду, провели тести. Хочеться зберегти це. Я Тлумаку (Андрій Тлумак – головний тренер «Волині – прим.ред.) кажу: он Мазуренко, твій колега, тренує команду. Завтра він може опинитися без роботи. А разом з ним усі ці футболісти. Так ти ж футболіст, заради чого ти так вчиняєш? Ти ж спортсмен! Зіграйте і вирішіть, хто сильніший. У вас класні футболісти, ви витратили більше 30-ти мільйонів за минулий сезон. У вас хороші зарплати, ви платите офіційні податки. Чого ви боїтеся? Зіграйте! Вийдете, виграєте – ми вас привітаємо, обіймемо!

Андрій Тлумак. ФОТО: ФК Волинь

– У вас злість на ці клуби?

– Ні, тут більше образила непорядність. У мене злість на ПФЛ, шо такі люди нами керують. Їхній обов’язок – зробити все, щоб футбол був. А вони роблять все навпаки. І я не виключаю, що комусь в угоду. У мене немає довіри до ПФЛ взагалі.

– Наскільки далеко ФК Оболонь Бровар готовий зайти у відстоюванні точки зору?

– До кінця. Готові вдатися до найбільш кардинальний заходів. Не хочеться, щоправда, щоб дійшло до того, як було з Вересом і Десною.

– Коли фанати «Десни» прийшли пікетувати Будинок футболу?

– Так. Але своїми діями вони можуть до цього довести. Якщо позакривати клуби, скільки футболістів залишаться на вулиці? Це живі люди, які ходять у магазини і купують все по нинішнім цінам. Розумієте, скільки безробітних стане? А людям треба жити. Вони можуть піти в суд.

– Оболонь готова піти, наприклад, в CAS?

– Поки що це питання не обговорюється.

– Але якщо чемпіонат не відновіться, чи відпрацьовували ви цей сценарій?

– Поки що ні. Якщо президент Інгульця готовий судитися, то ми поки ні. Єдине, які можуть бути проблеми для ПФЛ. Клуби здавали перед стартом сезону внески на участь. Як тільки буде прийнято негативне рішення, я дам запит, щоб нам повернули частину коштів за Першу і Другу Ліги. Я не впевнений, що у них ці кошти є. Якщо 40 клубів почнуть їх вимагати, тоді підуть судові позови.

– Яка це може бути цифра?

– Кілька мільйонів гривень, я думаю. Вся надія на Виконком УАФ. Тільки Виконком може прийняти рішення і визначити, буде футбол, чи ні у Першій і Другій Лігах. Чому його не може бути? УПЛ грає, дитячі садочки відкриваються. Є інформація, що скоро КМДА дозволить тренування дитячим футбольним школам столиці. Це рішення у проекті, і, якщо ситуація не погіршиться, з 1 червня має вступити у дію. А професійні футболісти не грають! Ми заводимо ситуацію у глухий кут – футболісти залишаються без роботи, їхні сім’ї без заробітної плати. А ще інший момент – як поведуть себе керівники футбольних клубів? Вже півроку футболу немає. Якщо закінчити цей сезон і починати новий, як вони планують, уже у вересні, то скільки це часу? Це рік без футболу!

Читайте також: Я щодня готуюсь грати за Реал© Андрій Лунін розповів про свої плани на майбутнє

Повідомте нам, якщо ви помітили проблему
ПОВІДОМИТИ ПРО ПРОБЛЕМУ

Дякуємо! Ваше повідомлення було відправлено.

Вибачте, виникла помилка сервера!

Читайте також